Қазақстан халқы тілдері күні

20.09.2021

06.09-17.09 аралығында "Заозерный ауылының негізгі орта мектебі" КММ тілдер онкүндігі өткізілді. Мақсаты-тіл мәдениетін қалыптастыру; халықаралық ынтымақтастыққа, бірлікке, халықтың біртұтас және толерантты дүниетанымына тәрбиелеу; мәдени мұраны құрметтеу; Қазақстанда тұратын басқа халықтардың өкілдеріне, олардың салт-дәстүрлеріне құрмет сезімін дарыту; оқушыларды мемлекеттік тілді білуге тарту және басқа елдердің мәдениетін зерделеуге ынталандыру. Онкүндікті жоспарлау кезінде оқушылардың танымдық қызығушылықтары мен жеке – психологиялық ерекшеліктері ескерілді.

Қазақстан халықтары тілдерінің онкүндігі салтанатты жалпымектептік линейкадан және ҚР Әнұранын орындаудан басталды. Мектеп директоры және жүргізушілер Ш.С. Құмарова қатысушыларды тілдер онкүндігінің басталуымен шын жүректен құттықтады. Олар балаларды тілдер онкүндігін өткізу бағдарламасымен таныстырды, біздің республика аумағында дамып келе жатқан Тілдер туралы айтып берді.

Оқушылар мектеп бағдарламасының күрделі және қызықты пәндері бойынша өз білімдері мен дағдыларын көрсете отырып, белсенді қатысты. Онкүндік материалдары оқушылардың білім деңгейін тереңдете және арттыра отырып, бағдарламалық оқыту курсымен байланысты болды. 1 сынып оқушылары мультфильмдерді ағылшын тілінде тамашалады (кл.рук Набиева Ж. Б.). Бүлдіршіндер шаттана кірісіп, түрлі-түсті әлем Уолта Диснея. 7/8 сыныптарда "Своя игра" интеллектуалды – танымдық викторинасы еркін, танымдық, көңілді өтті. 3-сыныптағы жұмбақтар сайысы тілдерді жақсы білетіндігін көрсетті (рук кл. Н.С. Табаков) 2/4 сынып оқушылары әліпби еліне саяхат жасады (рук кл .Кумарова Ш. С.). Балалар қуана ән айтып, ойнап, ағылшын тілінде сөйледі. 5-6 сыныптарда мәнерлеп оқу сайысы бір деммен өтті (рук кл. Шаймерденова И. А., Садуакасова Ю. Н.). Балалар қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде өлеңдер оқыды.  9 сынып оқушыларына Табакова Т. Б.) досына ағылшын тілінде хат жазу ұсынылды.  Н. М. Носованың мектеп кітапханасында "Тілдерді білу – уақыт талабы"атты кітап көрмесі ұйымдастырылды.